Osvježeno 29 Novembra, 2023 2:00 PM
dec 26, 2018 Adnan Huseinagić Autobiznis, Gume, Novosti, Postprodaja, Vijesti 0
Continental je pripremio prvi automobil bez vozača namijenjen testiranju guma na različitim površinama, sa ciljem da sprovođenje ovakvih testova na putničkim automobilima i lakim komercijalnim vozilima bude što efikasnije i pouzdanije.
Novo vozilo bazirano je na Continentalovom sistemu “Cruising Chauffeur”, koji je razvijen za autoputeve, a kojeg kontroliše sistem satelitske navigacije. Automobil je opremljen kamerom, radarom i senzorima, te može trenutno “reagovati” na ljude, životinje ili neke druge neočekivane objekte na putu, sa ili bez vozača. Na ovaj način, razvojni tim iz Uvaldea doprinosi da strategija “Vision Zero” – vožnja bez saobraćajnih nesreća, postane stvarnost.
“U kritičnim situacijama, guma može biti odlučujući faktor da li će se vozilo zaustaviti na vrijeme. Sa gumama, koje su testirane autonomnim vozilom, postižemo veoma uvjerljive rezultate”, objašnjava Nikolai Setzer, član izvršnog odbora kompanije Continental.
Jedan od izazova u proizvodnji guma je da se testovi kvaliteta vrše dok su gume u upotrebi. Tako razvijen novi model gume mora biti testiran u realnim uslovima, pokazujući, naprimjer, koliko su dobre performanse na šljunkovitoj podlozi. Vožnja testnog automobila predstavlja ozbiljan zadatak za vozače, jer čak i najmanje odstupanje od testne staze može dovesti do velikog utjecaja na kvalitet i poređenje rezultata ispitivanja.
Tim koji predvodi Thomas Sych, šef sektora za testiranje guma u Continentalu, od 2016. godine radi na testovima budućnosti, na poligonu Uvalde. “Želimo automatizirati testiranje i tako postaviti standard u ispitivanju guma, što će nam dalje omogućiti identifikaciju čak i najmanje razlike u gumama. Automatizirana vozila omogućavaju da rezultati mjerenja budu izuzetno precizni, odnosno da svaka guma ima apsolutno isti način testiranja. Tako možemo biti sigurni da su nastale razlike rezultat kvaliteta gume, a ne sposobnosti testnog vozača”, objašnjava Sych.
Iz tih razloga, inženjeri Continentala su još prije 50 godina koristili prvo elektronski kontrolisano vozilo za testiranje guma “Slash Eight”. Tada je automobil “pratio” žicu koja je bila zakačena za stazu, a to je ograničavalo testiranje isključivo na asfaltnu stazu. Današnji prototip podjednako sigurno može da se kreće i šljunkovitom stazom.
⇑ Susret generacija: penzionisani Continentalov inženjer Herbert Ulsamer sa historijskim testnim automobilom “Slash Eight” (1968.) i Continentalov inženjer Dennis Scholl sa testnim autoobilom “Cruising Chauffeur”.
Uz značajno poboljšanje komparativnih rezultata, testiranje guma automatskim vozilom će smanjiti poslove na održavanju testne staze – s obzirom na to da se vozilo kreće na ruti koja varira tek za nekoliko centimatara, testna staza je izložena znatno manjem habanju i samim tim zahtijeva manje održavanja.
“Zahvaljujući bliskoj saradnji sa kolegama iz različitih sektora kompanije Continental, napravili smo veliki napredak sa našim prototipom za testiranje guma. Fokus nam je na razvoju potrebnih kamera i radarskih sistema za slučaj off-road ruta, tako da vozilo može adekvatno reagovati kada se na putu neočekivano pojave ljudi, životinje ili druga vozila. Iz naših istraživanja, kao što je Continentalova studija mobilnosti, znamo da je povjerenje korisnika izuzetno važno za budućnost autonomne mobilnosti”, objašnjava Sych.
nov 29, 2023 0
nov 24, 2023 0
nov 23, 2023 0
nov 21, 2023 0
nov 29, 2023 0
nov 29, 2023 0
nov 29, 2023 0
nov 29, 2023 0