Osvježeno 17 Juna, 2025 2:09 PM
maj 20, 2025 Adnan Huseinagić Autobiznis, e-ProAuto, Novosti, Vijesti 0
Već nekoliko godina su se nad Nissanom nadvili najcrnji oblaci, a posljednjih nekoliko dana intenzivno se govori o ukidanju desetina hiljada radnih mjesta, o zatvaranju sedam proizvodnih pogona, o gašenju projekta gradnje proizvodnog pogona u Japanu za baterije električnih automobila i o prekidu razvoja nekoliko novih modela. Štaviše, u posljednjih nekoliko dana vrlo intenzivno se govori o potpunom kolapsu i o umiranju i posljednje nade da bi Nissan mogao naći partnera s kojim bi barem prebrodio ovaj krizni period. Nakon potpunog raskida s Renaultom, te nakon propalih pregovora i s Mitsubishijem, a ovih dana i s Hondom, sve su prilike da im spasa jednostavno nema.
No, prije dan ili dva pojavila se još jedna glasina koja govori o potencijalno pruženoj ruci spasa iz Toyote, koja bi na neki način novim partnerstvom mogla pronaći još jednog (malog) partnera.
Međutim, još niko nije u stanju potvrditi navedene glasine. No, prema novom izvještaju japanske kompanije MainiChi, jedan rukovodilac Toyote nedavno je kontaktirao Nissan u vezi potencijalnog partnerstva. Povezivanje bi moglo uključivati Toyotu kao Nissanovog “podršku” tokom restrukturiranja, ali nikome nije poznato šta bi Toyota mogla dobila zauzvrat.
Toyota već ima udio u nekoliko japanskih proizvođača automobila, uključujući Subaru (20%), Mazdu (5,1%), Suzuki (4,6%) i Isuzu (5,9%), tako da “podrška” Nissanu ne bi bila iznenađenje.
U Evropi će Nissan kasnije ove godine predstaviti sljedeću generaciju Leafa, a nakon toga slijede nova Micra EV i električni crossover Qashqai. U 2026. godini, ponudi će se pridružiti i novi Nissan Juke EV.
U međuvremenu, Toyotin nadograđeni električni SUV bZ (ranije poznat kao “bZ4X”) stići će u američke prodajne salone u drugoj polovini 2025. godine. U 2026. godini uslijediće manji električni SUV C-HR i robustni bZ Woodland EV. Do kraja godine, Evropa će vidjeti tri nova Toyota električna SUV-a – C-HR+, Urban Cruiser i nadograđeni bZ4X.
Espinosa – šef Nissana je rekao da je Nissan otvoren za nova partnerstva. Također je rekao da će kompanija nastaviti saradnju s drugima, uključujući Mitsubishi, koji će koristiti nadolazeći Leaf kao osnovu za svoj novi električni automobil za Sjevernu Ameriku.
Veliki problem svih japanskih proizvođača je inferiornost prema električnim automobilima i istovremena invazija kineskih električnih automobila, što bi hipotetički mogao biti jedini motiv Toyoti, da kao grupacija s Dalekog istoga naprave saradnju, pojeftine razvoj i krenunu na globalno tržište, naravno ukoliko za sve ne bude kasno.
Cijene svih automobila Nissan pogledajte klikom ovdje.
jun 17, 2025 0
jun 17, 2025 0
jun 17, 2025 0
jun 17, 2025 0
jun 16, 2025 0
jun 04, 2025 0
maj 29, 2025 0
maj 22, 2025 0