Osvježeno 23 Septembra, 2023 6:00 PM
aug 10, 2023 Almir Grebović Bh aktuelnosti, Postprodaja, Savjeti, Vijesti 0
Nema sumnje u to da su kočnice najvažniji sigurnosni sistem u automobilu. Svi njegovi mehanički elementi podjednako su važni, ali ogroman dio zasluga za sigurno zaustavljanje ide na kvalitet tečnosti za sistem kočnica. Tečnost je podložna starenju čime se produžava zaustavni put automobila. Zbog toga smo napravili detaljan dinamički eksperiment i dokazali da zamjena ove tečnosti u sistemu kočnica zaista može spasiti živote pješaka, a vas možda i dugogodišnjeg zatvora. Rezultati našeg ispitivanja su fascinantni!
Tema realizovana u saradnji s kompanijom Porsche BH Sarajevo (sektor postprodaja) i Mašinskim fakultetom Sarajevo (katedra Motori i vozila)
Pratite nas i podijelite vijest: |
Da li znate da prosječna reakcija vozača od uočavanja opasnosti do dodirivanja papučice kočnice traje od 0,8 do 1,2 sekunde? Da li ste svjesni toga da, ukoliko se krećete brzinom od 60 km/h da ćete u toj jednoj sekundi preći čak 16,6 metara dok ne započnete kočenje? Još je pogubnije ukoliko vozite brzinom od 100 km/h, jer ćete od uočavanja opasnosti do reakcije, ili do početka kočenja preći čak 27,8 metara! Tek nakon toga kreće takozvani “zaustavni put”.
A znate li šta znači zaustavni put i koliko je on dug? Zaustavni put je put koji vaš automobil pređe od trenutka kad pritisne papučicu kočnice pa do potpunog zaustavljanja, a najčešće je kraći od 45 metara i to pod uslovom da su vam kočnice, gume i amortizeri ispravni.
A šta će se desiti ukoliko je samo jedan segment u sistemu neispravan? Desiće se to da će se zaustavni put produžiti, a to znači da ćete možda udariti u automobil ispred vas, bez obzira na to koliko jako pritisnuli papučicu kočnice ili ćete čak oboriti pješaka na pješačkom prelazu, što može imati fatalne posljedice.
Tri spomenute karike u lancu najvažniji su dijelovi automobila upravo zato što njihova neispravnost potencijalno može prekinuti nečiji život, a vas kao vozača poslati u zatvor. Zbog toga je moralna obaveza vozača da u propisanim intervalima održavaju svoj automobil. Sistem kočnica od svih nabrojanih vjerovatno ima najveću vrijednost, s toga na njima nikako ne treba štedjeti. Najvažniji dijelovi kočnica se mijenjaju prema potrebi, ali se tečnost koja se nalazi u sistemu, ipak mora mijenjati periodično i prema uputama koje je dao proizvođač. Taj period je obično dvije godine.
A čemu služi tečnost u sistemu kočnica?
Kočna tekućina u automobilu prenosi silu pritiska iz glavnog kočnog cilindra na kočne mehanizme svakog točka. Tečnost u sistemu kočnica ima svoje osobine koje se vremenom mijenjaju. Iako se tečnost nalazi u potpuno zatvorenom sistemu, vremenom dolazi do promjene njenih fizičkih i hemijskih osobina. To je mješavina sintetičkih i organskih hemikalija koje su podložne higroskopiji odnosno sklonosti vezanja molekula vode.
Tečnost za kočnice ima i svoje termičke karakteristike koje se primarno izražavaju takozvanom tačkom ključanja. Ta karakteristika zavisi od sastava, a sastav definitivno utječe na cijenu. Otpornost na ključanje definisana je oznakama DOT, a obično je gradirana u tri kvalitativna nivoa. Nije nužno da svi automobili imaju najbolju tečnost čija je tačka ključanja veoma visoka. Automobili manje mase i slabijih motora u sistemu kočnica ne iziskuju tečnost najboljih karakteristika, jer jednostavno njihov sistem čak i pri maksimalnoj kočnoj sili nije u stanju osloboditi previsoke temperature. S druge strane, automobili veće mase i snažnijih motora moraju imati i kapacitetnije kočnice koje su u stanju apsorbovati veliku energiju kočenja, a jedan njen dio trenjem se pretvara u toplotu. Jedan dio te toplote se preko metalnih dijelova prenosi i na tečnost u sistemu. Ta toplota je ponekad vrlo velika i u stanju je kočnu tečnost dovesti do ključanja. Tada prisutna vlaga u tečnosti za kočnice počinje isparavati i stvarati zračne džepove u sistemu, pa zbog toga sistem nije u stanju osigurati predviđeni pritisak na kočne diskove ili na doboše. To direktno utječe na dužinu zaustavnog puta od kojeg često zavise životi. Ponekad je dovoljno da je zaustavni put duži samo za pola metra i da posljedice po život pješaka budu fatalne.
Kad procenat vode u kočnoj tečnosti dostigne određeni nivo, kočna tečnost postaje neupotrebljiva, budući da se rapidno smanjuje njena tačka ključanja. Zbog toga nikad ne treba dopustiti da kočna tečnost toliko ostari i da potpuno izgubi svoje primarne osobine.
Ova teorija je uglavnom poznata, ali smo se odlučili napraviti naučni eksperiment koji će na praktičnom primjeru pokazati negativan utjecaj higroskopije kočne tečnosti na karakteristike kočenja automobila i koji će precizno pokušati pokazati razliku u zaustavnom putu automobila sa starom i sa novom tečnošću u sistemu kočnica.
Eksperiment smo uradili s timom sektora postprodaje Porsche BH, s profesorima Mašinskog fakulteta Sarajevo, s katedre Motori i vozila, koji su se u svojoj naučnoj praksi i ranije sretali sa sličnim eksperimentima.
Eksperiment smo obavili na jedini ispravan način – izabrali smo stariji automobil koji je posuđen od ovlaštenog koncesionara Škode. Automobil je imao poznatu servisnu historiju, a jedan od podataka je govorio o tome da tečnost u kočnicama nikad nije zamijenjena. Automobil je proizveden 2014. godine, pogonjen je dizelskim motorom snage 55 kW (75 KS), a na točkovima su bile zimske gume M+S Sava S3. Automobil je prešao ukupno 185.209 kilometara.
Pripremljena je testna staza u dužini od 45 metara, obilježena klasičnim čunjevima na svakih pet metara. Vozač je od ranije bio verziran na sličnim zadacima. Mjerenje dužine zaustavnog puta obavljeno je elektronskim mjernim uređajem Vbox Motorsport Racelogic PBT-V1, koji uz pomoć GPS-a mjeri brzinu vozila i dužinu zaustavnog puta, te prostim mjerenjem mjernom trakom. Pored toga, neposredno nakon svakog izvršenog kočenja, termovizijskom kamerom je snimljen prednji desni kočni disk i očitana je temperatura.
Test je bio obavljen na ravnom dijelu ispitne staze na nadmorskoj visini od 50 metara, pri konstantnoj temperaturi okolnog zraka od 35 stepeni Celzijusovih i pri konstantnom vazdušnom pritisku od 1.005 mB.
Prvo je motor automobila doveden na radnu temperaturu. Onda su obavljena dva testna kočenja. Nakon toga obavljena je serija od deset uzastopnih kočenja neposredno nakon dostizanja brzine od 100 km/h. U toku ovog testiranja nisu pravljene pauze, da bi temperatura cijelog sistema bila što ujednačenija. Prethodno je u servisnoj radionici ovlaštenog servisa jednostavnom mjernom metodom (elektronskim uređajem sa četverostepenom svjetlosnom indikacijom) utvrđen stepen higroskopije kočne tečnosti, koji je pokazao zasićenost vlagom od najmanje 3,9%. Nakon toga je u stanici tehničkog pregleda preciznijom metodom izvršeno ispitivanje te iste kočne tečnosti koja je pokazala da je temperatura ključanja 148 stepeni Celzijusovih, što je definitivno bilo ispod svih kriterija.
Nakon bilježenja i obrade svih dobivenih podataka, automobil je odvezen u servisnu radionicu u kojoj je iz sistema kočnica ispuštena korištena kočna tečnost i zamijenjena potpuno novom. Nakon toga, ispitane su karakteristike nove kočne tečnosti, a uređaji su pokazali da je zasićenost vlagom bila manja od 0,1%, te da je tačka ključanja svježe kočne tečnosti 254 stepeni Celzijusovih.
Identično testiranje na postavljenoj stazi ponovljeno je s novom kočnom tekućinom u sistemu kočnica. Identičnim metodama zabilježeni su novi rezultati, a uzeti su prosječni rezultati izmjereni i elektronskim uređajem i rezultati izmjereni mjernom trakom.
Od deset uzastopnih kočenja i u prvom i u drugom navratu izostavljene su po jedna najveća i jedna najmanja vrijednost, te je na osnovu osam izmjerenih podataka izračunat prosjek. U kalkulaciju su ulazili mijerni podaci dobiveni digitalnom metodom i podaci izmjereni mjernom trakom.
Konačno, prosjek dužine zaustavnog puta vozila s dotrajalom kočnom tekućinom iznosio je 43,3 metra, a prosjek dužine zaustavnog puta vozila sa svježom kočnom tekućinom iznosio je 40,9 metara, što čini ukupnu razliku od 2,4 metra.
⇑ Termalna slika prednjeg desnog točka neposredno nakon potpunog zaustavljanja vozilaOvim je postavljena hipoteza dokazana – Kvalitet kočne tečnosti utječe na dužinu zaustavnog puta vozila i u to ne bi trebalo biti nikakve sumnje.
⇑ Jedan od prikaza dijagram vremenskog intervala, od početka intenzivnog kočenja do potpunog zaustavljanja vozila u toku ispitivanja, mjereno elektronskim uređajem u voziluPratite nas i podijelite vijest: |
Zbog svega nikad ne biste trebali kalkulisati s preporučenim intervalom zamjene kočne tekućine, pogotovo ne zbog toga što je ova intervencija u servisu vrlo povoljna. Tako naprimjer, zamjena kočne tečnosti za automobile koje najčešće viđamo na cestama u BiH košta obično između 50 i 70 KM i to u ovlaštenim servisima – premalo da biste rizikovali. Zamislite sad situaciju u koji biste proveli pet godina u zatvoru zbog 50 ili 70 KM, koje ste izbjegli platiti za zamjenu kočne tečnosti svake dvije godine. Definitivno se ne isplati.
sep 22, 2023 0
sep 22, 2023 0
sep 22, 2023 0
sep 20, 2023 0
sep 22, 2023 0
sep 22, 2023 0
sep 18, 2023 0
sep 08, 2023 0