Osvježeno 22 Maja, 2025 10:22 PM
apr 11, 2025 Adnan Huseinagić Autobiznis, e-ProAuto, Novosti, Vijesti 0
Wang Wentao, kineski ministar trgovine i Maroš Šefčovič, evropski komesar za trgovinu, razgovarali su o odgovoru na “recipročne” carine koje je uveo američki predsjednik Donald Trump i složili se da započnu konsultacije o bilateralnoj trgovini.
Obje strane su se složile da što prije započnu konsultacije i održe detaljne razgovore o pitanjima pristupa tržištu, da bi stvorile povoljnije poslovno okruženje za kompanije.
Kinesko ministarstvo je naglasilo da Wang i Šefčovič podržavaju nastavak dijaloga o trgovinskoj zaštiti između Kine i EU, preusmjeravanju trgovine i pravilnom rješavanju trgovinskih sporova.
Također, obje strane su se složile da razmotre postavljanje minimalnih cijena električnih vozila proizvedenih u Kini, umjesto carine koje je EU uvela protekle godine.
Naime, novoizabrani američki predsjednik, Donald Trump je uveo carinu od 25% za sva vozila uvezena u SAD, a potom je tu odluku više puta mijenjao. Trenutni status je odlaganje carina prema EU za 90 dana, odnosno uvođenje “drakonskih” carina prema Kini, koje premašuju 100%, naravno i taj status se može promijeniti – možda već sutra.
Odlučeno je da odmah započnu pregovori o cijenama električnih vozila i razgovori o investicionoj saradnji između kineske i evropske automobilske industrije.
Preliminarni dogovor podrazumijeva razmatranje postavljanja minimalnih cijena električnih vozila proizvedenih u Kini, umjesto carina – minimalne cijene bi mogle biti jednako efikasne i lako provedive.
Prethodni sporazumi o minimalnim cijenama koje je EU i Kina dogovorile, odnosili su se na jednostavnu robu, a ne na složene proizvode kao što su automobili. Iz EK (Evropska komisija) su potvrdili da bi uvođenje minimalnih cijena bilo dobro rješenje za suzbijanje nelojalne konkurencije, uzrokovane kineskim subvencijama automobilskoj industriji.
Njemačka asocijacija automobilske industrije, VDA, podržava početak ovih pregovora i prokometarisali su da treba smanjiti prepreke u međunarodnoj trgovini, a ne praviti nove.
⇑ Prema podacima Dataforcea, u februaru u Evropi, s 9.949 prodanih primjeraka, najprodavaniji automobil porijeklom iz Kine bio je MG ZS (na slici je prikazana potpuno električna varijanta MG ZS EV).
Samo tokom februara, prema podacima agencije “Dataforce”, prodaja automobila kineskih proizvođača u Evropi povećana je za 64%, čime su kineski automobili zauzeli tržišni udio od 4,1%, u odnosu na 2,5% u februaru protekle godine.
Prodaja električnih vozila uvezenih iz Kine, pala je za 3,4%, ali je prodaja plug-in hibridnih vozila (koja ne podliježu visokim carinama) povećana za 321%.
maj 22, 2025 0
maj 22, 2025 0
maj 22, 2025 0
maj 22, 2025 0
maj 22, 2025 0
maj 21, 2025 0
maj 20, 2025 0
maj 14, 2025 0