Osvježeno 20 Juna, 2025 7:59 PM
nov 02, 2023 Adnan Huseinagić Autobusi, e-ProAuto, Kamioni, Komercijalni 0
Pratite nas i podijelite vijest: |
[DISPLAY_ULTIMATE_SOCIAL_ICONS] |
Hino Motors, vodeći japanski proizvođač kamiona i autobusa, najavio je da će slijediti svoju matičnu kompaniju, Toyota Motor Corporation, u zagovaranju višestrukog načina pogona, da bi postigao CO2 neutralnost do 2050. godine.
Hino Motors planira smanjiti potrošnju goriva, usvojiti proizvodnju električnih vozila (BEV), vozila s gorivim ćelijama (FCEV), te hibridnih vozila, a koristiti ih za različite transportne zadatke da bi pojednostavio logističke operacije. Također, planira preći na korištenje niskougljičnih goriva (e-goriva) u vozilima kojima je potrebno povećati doseg.
Hino će koristiti pojedinačne platforme za svaki od svojih različitih modela, koji će biti opremljeni najefikasnijim pogonskim sistemom. U svakom slučaju, točkove će pokretati elektromotori, čak i kod plug-in hibridnih sistema, kod kojih će motor SUS raditi kao range extender.
Hino čak razmatra mogućnost proizvodnje motora SUS, koji mogu koristiti različita goriva, te uz minimalne zahvate biti prilagođeni za korištenje dizeskog goriva, bio-dizela, ukapljenog gasa, komprimiranog gasa, vodika, ili inovativnog goriva bez ugljika.
Hino je također osmislio novi sistem za smanjenje operativnih troškova korištenjem standardiziranih baterijskih blokova, koji se mogu koristiti pojedinačno ili u serijama od četiri, šest ili više, ovisno o primjeni i potrebama. Takvi baterijski blokovi mogu se isporučivati kupcima zajedno s vozilom, ili odvojeno. Također, takvi baterijski blokovi moći će se koristiti u više vozila, čime se smanjuje ukupan broj potrebnih baterija za flotne korisnike.
To znači da će se kamioni i autobusi moći prodavati po cijeni koja ne uključuje bateriju. Tako će kupci moći odvojeno plaćati korištenje baterija i energije potrebne za punjenje, uz mogućnost zamjene istrošenih baterija za napunjene.
Također, veliku ulogu u budućnosti će imati autonomna vožnja, uz prisustvo vozača ili bez njega. Još jedan izazov je starenje vozača, zajedno s opadajućim natalitetom, s tim da se vožnja kamiona ne smatra kao dugoročna životna karijera koja se isplati. Naravno, tu su i sigurnosna pitanja, ne samo u smislu saobraćajnih nesreća, nego i sigurnost vozača, naprimjer od napada, pljačke ili otmice.
Kamioni budućnosti moći će svoj teret odvesti na željenu adresu samostalno i na vrijeme. Također, kamioni budućnosti imaće mogućnost vuče prikolice, ili više njih, od kojih bi svaka mogla biti predviđena za razičite vrste terete.
Hino, kao član komercijalnog japanskog partnerstva CJPT (Commercial Japan Partnership), zajedno sa Isuzuom, Toyotom, Daihatsuom i Suzukijem već sprovodi neke projekte čiji cilj je rješavanje problema s kojima se suočavaju u transportnoj industriji.
Pratite nas i podijelite vijest: |
[DISPLAY_ULTIMATE_SOCIAL_ICONS] |
Da podsjetimo, u maju ove godine Hino, Toyota, Daimler Trucks i Mitsubishi Fuso potpisali su osnovni sporazum za ubrzanje razvoja CASE (Connected/Autonomous & Automated/Shared/Electric) tehnologija i spajanja Mitsubishi Fuso Truck and Bus Corporation sa Hinom. (dm)
jun 20, 2025 0
jun 20, 2025 0
jun 20, 2025 0
jun 20, 2025 0
maj 23, 2025 0
apr 21, 2025 0
apr 18, 2025 0
mar 21, 2025 0