Osvježeno 22 Maja, 2025 4:02 PM
apr 14, 2023 Adnan Huseinagić e-ProAuto, Novi automobili, Novosti, Vijesti 0
Pratite nas i podijelite vijest: |
[DISPLAY_ULTIMATE_SOCIAL_ICONS] |
U Japanu je predstavljena nova verzija kombija Nissan Serena, opremljena sekvencijalnim hibridnim sistemom e-Power. Zvanična prodaja počeće 20. aprila, no iz Nissana hvale da su unaprijed primili čak 20.410 plaćenih narudžbi za Serenu e-Power, koja se, poput ostalih verzija, izrađuje u fabrici u gradu Kanda, na trećem po veličini japanskom ostrvu Kjušu.
Najprije treba podsjetiti da je aktuelna šesta generacija Nissan Serene na tržište je stigla krajem novembra prošle godine. Kombi dužine 4.690 milimetara, širine 1.695 mm i visine 1.870 mm, međuosovinskog rastojanja 2.870 mm, baziran je na modernizovanom nosećem okviru prethodnika.
Kapacitet kabine je osam sjedišta, ali postoji i verzija sa sedam mjesta, odnosno odvojenim luksuznim “foteljama” u drugom redu. Osnovnu verziju Serene pokreće dvolitarski atmosferski benzinac s direktnim ubrizgavanjem (150 KS) u kombinaciji sa CVT mjenjačem, pogonom na prednje ili na sva četiri točka.
Nova verzija e-Power je sekvencijalni hibrid, kojeg čine benzinac, elektromotor, litij-ionska baterija, generator i inverter. Motor s unutrašnjim sagorijevanjem je 1,4-litarski 4-cilindraš (98 KS), koji nije direktno povezan s točkovima, već se koristi za punjenje baterije preko generatora. Spomenuti generator napaja vučni elektromotor snage 120 kW (163 KS) i obrtnog momenta 315 Nm.
Pratite nas i podijelite vijest: |
[DISPLAY_ULTIMATE_SOCIAL_ICONS] |
Hibrid ima samo pogon na prednje točkove, a opremljen je prvim sistemom za upravljanje energijom na svijetu. Ovaj sistem analizira putnu rutu izgrađenu na navigatoru i optimizuje rad motora s unutrašnjim sagorijevanjem. Prosječna potrošnja benzina Serene e-Power je između 4,9 i 5,4 litara na 100 km. (jm)
Cijene automobila Nissan pogledajte ovdje.
maj 22, 2025 0
maj 22, 2025 0
maj 22, 2025 0
maj 22, 2025 0
maj 22, 2025 0
maj 21, 2025 0
maj 20, 2025 0
maj 19, 2025 0