Osvježeno 10 Februara, 2025 2:19 PM
maj 27, 2015 Adnan Huseinagić Polovni, Toyota 0
Nakon dolaska treće generacije, Avensis koji se pojavio u salonima 2003. godine našao se na tržištu polovnih automobila. Kao i do sada, Avensis je produkt izvrsne Toyotine škole kvaliteta i izdržljivosti, pa su i modeli koji se nalaze na našem tržištu izuzetno cijenjeni. Najčešći modeli su pokretani 1,8-litarskim benzinskim motorom ili dvolitarskim D4-D motorom. Osnovni problemi sa kojima se vlasnici susreću je kvar uređaja za automatsko podešavanje visine svjetlosnog “snopa” usljed preopterećenja vozila ili zaprljanje EGR ventila na dizelskim motorima.
Pratite nas i podijelite vijest: |
[DISPLAY_ULTIMATE_SOCIAL_ICONS] |
Nakon povlačenja Toyote Camry sa evropskog tržišta 2004. godine, Avensis je postao najveći i najluksuzniji Toyotin model na Starom kontinentu. Iako je druga generacija tada bila prilično mlada (predstavljena je 2003. godine), dobila je težak zadatak da sačuva evropske kupce koji su željeli luksuzan i elegantan automobil koji dolazi pod Toyotinim znakom. Zbog svog neupadljivog, ali elegantnog izgleda koji je nastao u Francuskoj, Avensis druge generacije je vrlo brzo postao najpoznatija Toyota koja je iz dana u dan bila sve poželjnija i prihvaćenija na tržištu kojeg mnogi smatraju najzahtjevnijim.
Na samom početku prodaje, prilično veliki i prostrani Avensis se uspješno pozicionirao u srednju klasu, gdje je koliko-toliko stvarao glavobolje njemačkim i francuskim “starosjediocima”. Prednosti koje su ovaj model lansirale u sami vrh bili su neobična izdržljivost i kvalitet, a iako je sada Avensis druge generacije napustio proizvodne trake i zamijenjen je trećim po redu, ti kvaliteti još uvijek nisu zaboravljeni.
Čak i kao polovni, Avensis još uvijek pronalazi dovoljno zaljubljenika u svoj konzervativan izgled, pa se u svijetu korištenih automobila nalazi na vrhu liste želja mnogih kupaca. Na epitetu odličnog automobila može zahvaliti svom kvalitetu, uobičajenom za Toyotine automobile. Baš kao i manja Corolla, Avensis se kroz godine pokazao kao izvrstan automobil.
Za nešto više od pet godina koliko je pohodio salone novih automobila, opozvan je samo tri puta i to u prilično malom broju primjeraka. Međutim, iako se tri puta čini previše, Avensis je tokom eksploatacije dokazao da je prava Toyota, koja rijetko ima bilo kakav problem.
⇑ 2003. godine opozvano je 1.550 Avensisa zbog problema na kočnoj “vakumskoj” cjevi. Cijev koja se nalazi neposredno ispod vjetrobranskog stakla, a iznad motora, zamijenjena je novom, širom i izdržljivijom. Popravak je realizovan i na bh. Avensisima.
Toyota Avensis | ||||
– Preporučeni servis | ||||
Dijelovi | 1.8 16v (129 KS) | 2.0 D4-D (126 KS) | ||
Klinasti remen | 158 KM | 208 KM | ||
Svjećice | 89 KM | – | ||
Grijači | – | 228 KM | ||
Mot. ulje (4 l / 6 l) | 129 KM | 152 KM | ||
Uljni filter | 60 KM | 43 KM | ||
Zračni filter | 52 KM | 52 KM | ||
Filter za gorivo | – | 77 KM | ||
Disk – pločice (prednje) | 227 KM | 252 KM | ||
Disk – pločice (zadnje) | 162 KM | 162 KM | ||
Ukupno | 877 KM | 1.174 KM | ||
Preporučeni servis nakon kupovine polovnog automobila koji ne posjeduje servisnu knjižicu (cijene dijelova sa ugradnjom). | ||||
– Troškovi održavanja | ||||
Dijelovi | 1.8 16v (129 KS) | 2.0 D4-D (126 KS) | ||
Ulje za mjenjač (3 l) | 162 KM | 162 KM | ||
Ulje za kočnice (1 l) | 64 KM | 64 KM | ||
Zaptivač poklopca ventila | 77 KM | 70 KM | ||
Pumpa za vodu | 282 KM | 282 KM | ||
Kočni diskovi prednji (par) | 418 KM | 393 KM | ||
Kočni diskovi zadnji (par) | 401 KM | 360 KM | ||
Amortizeri (prednji par) | 567 KM | 567 KM | ||
Amortizeri (zadnji par) | 978 KM | 978 KM | ||
Kugle (par) | 331 KM | 331 KM | ||
Krajnice (par) | 327 KM | 327 KM | ||
Lafete (par) | 704 KM | 704 KM | ||
Homokin. zglob (lijevi) | 651 KM | 651 KM | ||
Homokin. zglob (desni) | 677 KM | 677 KM | ||
Manžetna na hom. zgl. (par do točka) | 271 KM | 271 KM | ||
Manžetna na hom. zgl. (par do mjenj.) | 200 KM | 200 KM | ||
Ležajevi (prednji par) | 357 KM | 357 KM | ||
Ležajevi (zadnji par) | 1.429 KM | 1.429 KM | ||
Set kvačila | 848 KM | 1.046 KM | ||
Auspuh (zadnji lonac) | 687 KM | 670 KM | ||
Hladnjak motora | 754 KM | 887 KM | ||
Far (prednji) | 647 KM | 558 KM | ||
Far (zadnji) | 318 KM | 228 KM | ||
Vanjski retrovizor | 636 KM | 636 KM | ||
Vjetrobr. staklo (prednje) | 1.176 KM | 1.176 KM | ||
Vjetrobr. staklo (zadnje) | 1.045 KM | 1.045 KM | ||
Bočno staklo (prednje) | 286 KM | 286 KM | ||
Bočno staklo (zadnje) | 220 KM | 220 KM | ||
Izvor informacija: Ovlašteni servis |
⇑ Usljed “pretovaranja” prtljažnika može se desiti lom senzora za podešavanje ugla xsenonskih svjetala. Senzor se nalazi između zadnjeg “mosta” i podnice prtljažnika, pa je moguć kontakt između dva dijela. Zamjena ovog dijela u servisu košta nešto više od 200 KM.
Bez obzira na to koja je verzija Avensisa u pitanju, standardni problemi se mogu nabrojati na prste jedne ruke.
Osnovni problem koji se pojavljuje izazvan je prekomjernim fizičkim opterećenjem. Naime, usljed “pretovaranja” prtljažnika može se desiti lom senzora za podešavanje ugla xsenonskih svjetala. Senzor se nalazi između zadnjeg “mosta” i podnice prtljažnika, i sasvim je logično zbog čega može doći do fizičkog oštećenja senzora. Zamjena ovog dijela u servisu košta nešto više od 200 KM, ali uz malo pažnje moguće je izbjeći sve neprilike koje može zadati mali uređaj.
Zanimljivo je to što se identičan uređaj nalazi i na prednjem dijelu. Ni on nije adekvatno zaštićen, a njegovo oštećenje može izazvati slučajni udar kamenčića sa podloge ili nekog drugog stranog tijela.
⇑ Najizraženiji problem kod modela koji se koriste u gradskim uslovima je začepljenje EGR ventila. Zbog prljavih izduvnih gasova koji ga začepe prolaskom kroz njega, EGR ventil izgubi svoju funkciju. Čišćenje ventila košta tridesetak KM.
![]() |
Osim tog problema, potencijalni kupci polovnog Avensisa pogonjenog dizelskim motorom mogu naići na problem zaprljanog EGR ventila. EGR ventil namijenjen je recirkulaciji izduvnih gasova. Naravno, tom prilikom izduvni gasovi prolaze kroz ventil, pa samim tim može doći do začepljenja.
Servisi su vrlo dobro upoznati sa tim problemom pa intervencija u servisu traje oko sat vremena i olakšava novčanik za oko 30 KM.
Problem je najizraženiji na primjercima koji se najčešće koriste u gradskim uslovima vožnje.
Međutim, ukoliko se EGR ventil ne očisti na vrijeme, može doći do potpunog kvara uređaja, a onda je potrebna zamjena koja investiciju višestruko povećava.
Naime, nov EGR ventil sa zamjenom može vas koštati oko 400 KM, što je svakako cijena koju ne bi želili platiti ukoliko je moguće potpuno izbjeći veliki kvar.
⇑ Na zadnjem dijelu ovjesa prve se istroše metalne čahure (piksne) na zadnjim lafetama. Promjena metalnih čahura obavlja se relativno brzo i to za prihvatljivu cijenu.
Međutim, Toyota nije kriva za zaprljanje EGR ventila. U zemljama gdje se koristi gorivo neupitnog kvaliteta do ovakvog problema gotovo nikada i ne dolazi. Problem su, naravno, nemarni vlasnici “domaćih” Avensisa.
Ostalih problema sa motorom nema. I benzinski i dizelski motori su koncipirani da bez većih problema pređu čak i više od 300.000 kilometara.
Dizelski motori su, svakako, nešto robustniji, ali čak i najmanji 1,6-litarski benzinski motor sa 110 KS odlično se snalazi u masivnom Avensisu.
Od tri benzinska motora na našem tržištu, optimalan je 1,8-litarski šesnaestventilac koji razvija 129 KS. Puno je eksplozivniji od manjeg 1,6-litarskog motora, a ne troši puno više goriva.
Nakon redizajna 2006. godine, u ponudu su ubačeni novi dvolitarski dizelski D4-D motori. Na mjesto dvolitarskog dizelskog motora sa 116 KS, došao je novi D4-D motor sa 126 KS. Ponudu je dodatno obogatio i 2,2-litarski D4-D sa 150 KS i sa 177 KS.
Zanimljivo je to da su najčešći 1,8-litarski benzinski motor i dvolitarski D4-D motor opremljeni lancem umjesto zupčastog remena. Lanac, svakako, produžava vijek trajanja motora, i ne zahtijeva nikakvo održavanje, što uveliko smanjuje cijene redovnih servisa i vrijeme provedeno u servisu.
⇑ Jednostavna unutrašnjost nije izazivala puno divljenja ni kada je predstavljena. Međutim, uz kvalitetne materijale i veliku preciznost između plastičnih sklopova, Avensisova unutrašnjost je jedna od najkvalitetnijih.
Pratite nas i podijelite vijest: |
[DISPLAY_ULTIMATE_SOCIAL_ICONS] |
Na kraju je važno spomenuti da je Avensis još jedna Toyota koja ne pati gotovo ni od kakvih problema. Sa ovim modelom Toyota je ozbiljno uzdrmala evropske konkurente, a čak i nakon prestanka proizvodnje, polovni primjerci držali su relativno visoku cijenu.
Toyota Avensis | 1.8 16v (129 KS) | 2.0 D4-D (126 KS) | ||
Zapr. motora (ccm) | 1.794 | 1.998 | ||
Snaga motora (kw/KS) | 95 / 129 | 93 / 126 | ||
Obr. moment (Nm – obr/min) | 170 / 4.200 | 300 / 2.000 | ||
Kočnice (naprijed / nazad) | disk / disk | |||
Međuos. rast. (mm) | 2.700 | |||
Dimenzije D/Š/V (mm) | 4.630 / 1.760 / 1.480 | |||
Zapr. prtljaž. (l) | 500 / 870 | |||
Maks. brzina (km/h) | 200 | 195 | ||
Ubrz. 0-100 km/h (s) | 10,0 | 12,0 | ||
Prosj. potr. (l/100 km) | 7,2 | 5,9 |
Avensis druge generacije, u toku pet godina opozvan je četiri puta.
– Prvi opoziv bio je sredinom 2003. godine, kada se 1.550 primjeraka našlo u servisima zbog greške na kočnoj vakumskoj cijevi. Naime, zbog pogrešne pozicije cijevi moguće je neizbalansirano kočenje točkova. Problem je riješen postavljanjem šire cijevi i mijenjanjem njene pozicije.
– Drugi opoziv zabilježen je u maju 2004. godine, a odnosio se na pogrešno postavljenu osovinu za zakretanje prednjih točkova. Zbog pogrešne pozicije osovine, može doći do preuranjenog habanja, što se moglo prepoznati po neobičnom zvuku koji dolazi iz prednjeg dijela. Opozvana su 10.672 Avensisa, a kvar se rješavao potpunom izmjenom osovine. Opozvani modeli su sa brojevima šasija od SB1BR56L-0E001019 do SB1BR56L-0E042156, od SB1ER56L-0E001007 do SB1ER56L-0E041908 i od SB1DR56L-0E001128 do SB1DR56L-0E041829.
– Treći opoziv zabilježen je u oktobru 2004. godine. Problem je izazvalo “isključenje” senzora zanošenja na sistemu VSC (program stabilnosti vozila). U najgorim slučajevima VSC bi u potpunosti prestao raditi, te ne bi sprječavao zanošenje Avensisa pri brzim promjenama pravca. Opozvano je samo 320 Avensisa, a na svakom je postavljen novi senzor zanošenja.
Pratite nas i podijelite vijest: |
[DISPLAY_ULTIMATE_SOCIAL_ICONS] |
– Posljednji opoziv zabilježen je pred kraj 2004. godine. Opozvana su 1.372 Avensisa, a problem je bio moguće odvijanje vijaka koji povezuju zadnji most i amortizer. Naime, vijci su greškom obojeni bojom koja je otporna na ogrebotine, a ona je utjecala na odvijanje vijaka. Na opozvanim automobilima postavljeni su novi vijci koji nisu obojeni bojom otpornom na ogrebotine.
feb 07, 2025 0
feb 03, 2025 0
jan 30, 2025 0
jan 28, 2025 0