Osvježeno 17 Januara, 2025 1:00 PM
jun 25, 2015 Safet Šatara Novi automobili, Novosti 0
Ime Giulia u šezdesetim i sedamdesetim godinama prošlog stoljeća našlo se na malom porodičnom sedanu koji je imao masu od svega 1.000 kilograma, a pogonili su ga motori od snažni od 80 do 110 KS. Pričamo prvo o ovom vozilu jer je, prateći tadašnje trendove u automobilskoj industriji, upravo on postao prvi sportski sedan. Stigao je prije i BMW-a M3 i bilo kojeg sportskog Mercedesa i Audija. Javna tajna automobilskog svijeta je da je Alfa Romeo zapravo napravila segment sportskih limuzina, upravo sa Giulijom, ali pametniji Nijemci su uradili ono najvažnije – zaradili novac.
Prema tome, ime koje je dobila Alfa Romeo Giulia, sinoć predstavljena u Milanu sa impresivnom muzičkom podlogom Giacomo Puccinijeve opere Turandot, predstavlja povratak sportskog duha ove slavne italijanske marke pod svijetla automobilskog svijeta. Također, konačno imamo ime automobila koje nije broj ili slovna oznaka. Ovo je Giulia, kao djevojka. Kao neko u koga se moguće zaljubiti.
⇑ Na drugoj slici je Giulia iz sedamdesetih godina po kojoj je i nova dobila ime. Radi se o sedanu koji je tada bio brži i od nekih sportskih automobila. Došao je prije većine njemačkih limuzina.Italijani su imali možda i najteži posao na svijetu. Izgradili su svoje temelje na automobilima sa atraktivnim izgledom sa sportskim voznim osobimana i sa stilom i emocionalnom povezanošću sa vozačima koji ni do sada nije uspio izgraditi ni jedan svjetski proizvođač. Zato je nova Giulia morala biti lijepa, privlačna, agresivna, sportski nastrojena i morala je imati vrhunske vozne osobine. Također, ova mora biti i kvalitetna i pouzdana, nešto što Alfi i nije baš išlo od ruke u proteklih tridesetak godina.
Nova Giulia građena je na novoj platformi. Nisu objavljeni svi podaci, ali konačno smo dobili automobil iz Italije sa trovolumenskom koncepcijom, sa pogonom na stražnje točkove, sa snažnim motorima i sa izgledom koji definitivno odgovara razigranom karakteru Alfe. Istina je da za početak sve izgleda pomalo kičasto, ali ova Alfa koju gledamo je najbrža i najskuplja – Quadrifoglio, što znači da se radi o prvoj pravoj sportskoj Alfi još od GTV-a. Također, to znači da će one pogonjene dizelskim i benzinskim motorima manje zapremine biti elegantnije. Biće toliko elegantne da neće biti neobično vidjeti biznismena kako sa ponosom izlazi iz Alfe Romea. Do sada obično ste mogli vidjeti tinejdžera kako izlazi iz polovne Alfe.Prijedlog: pojačajte zvuk
Kako su na njoj radili inženjeri iz Maseratija i iz Ferrarija, Giulia je sasvim prilagođena za borbu sa onima koji su njene prethodnike definitivno uništili. BMW M3, Mercedes C63 AMG i Audi RS4 (ali i njihove “civilne” verzije) su na nišanu. Pored pogona na stražnje točove, aktivni aerodinamički elemenati (kao na Ferrariju 458 Italia), pa i nisko težište (zahvaljujući karbonskom krovu, poklopcu motora i kardanu) osigurali su vrhunske vozne osobine. U zvaničnom saopštenju napisano je da je Alfa Romeo Giulia, uz odnos težine 50/50 odsto (dakle, po uzoru na pojedine BMW-e serije 3), dobila i najprecizniji upravljački sistem kojeg je moguće postići na automobilu ovakvih gabarita. Naprijed se o točkovima brine dvostruka viljuška i sistem koji omogućava uvijek jednaku poziciju gume na asfaltu. Praktično, bez obzira na podlogu, brzinu prolaska kroz krivinu i slično, uvijek će puna površina prednjih točkovi biti potpuno na podlozi.
To znači da neće biti podupravljanja. Još jedan razlog zbog kojeg će prednji dio gristi kao nikada prije je i laki šesterocilindarski motor. Radi se o potpuno aluminijumskom motoru minimalne mase, pa praktično prednji točkovi nose istu masu kao i stražnji. Za razliku od prednjeg ovjesa, nazad je multilink nezavisni ovjes, što praktično znači da pomijeranja jednog od stražnjih točkova uopšte ne utječu na pomijeranje drugog točka. Ponovo se radi o sistemu koji će omogućiti najbolje moguće prianjanje.
⇑ Italijani još nisu objavili slike unutrašnjosti. Ovo su kompjuterski obrađene animacije, ali ono što vidimo je taster za start motora na volanu, što je svakako nešto što podsjeća na Ferrarija, na Formulu 1 i na vrhunske trkaće aute. Moguće je da će ovaj taster biti samo na verziji Quadrifoglio.Uz sistem kontrolisanja obrtnog momenta koji se raspoređuje na stražnjim točkovima, kao i mjenjač sa dvostrukim kvačilom, Alfa je “čekirala” sve sportke osobine koje bi svaki automobilski entuzijasta poželio. Naravno, tu se nalazi i poseban sistem za kontrolisanje amortizera, odziva gaza i preciznosti volana (napredna verzija DNA), koji je prvi put dobio i posebni način rada – Racing. Racing će se svakako koristiti na stazi kada je potrebno protegnuti sve mišiće novog turbobenzinskog motora V6 koji razvija 510 KS (više od svih nijemaca). Na njemu su radili inženjeri iz Ferraija, a uz svu sportsku opremu, ovaj motor (koji se, vjerujemo, ugrađuje u izmijenjenom obliku u Californiju T i u Ghiblija) omogućava Giuliji postizanje 100 km/h za svega 3,9 sekundi (ponovo najbolje u klasi). Maksimalna brzina nije objavljena, ali ako nije ograničena na 250 km/h, Giulia će definitivno preći 300 km/h (ni jedan nijemac to do sada nije uspio).
U svakom slučaju, u sljedećih nekoliko dana dobićemo dodatne informacije i o ostalim verzijama, a ono što znamo za sada je to da će Giulia biti dostupna i sa pogonom na četiri točka, ali i sa savremenim dizelskim i benzinskim motorima (od kojih bi jedan trebao biti 1,75-litarski iz Alfe 4C sa 240 KS).
nov 25, 2024 0
nov 18, 2024 0
okt 24, 2024 0
aug 30, 2024 0
jan 17, 2025 0
jan 17, 2025 0
jan 17, 2025 0
jan 17, 2025 0